Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

TESLA’NIN BITCOIN KARARI PİYASAYI KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİ !

Yayın Tarihi

-

tesla bitcoin

Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin çevresel etkisini gerekçe göstererek Tesla’nın Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bıraktığını açıkladı. Açıklamadan sonra Bitcoin, Ethereum ve neredeyse bütün altcoinler düştü.

Karar, dün gece geç saatlerde Elon Musk’ın kendi twitter hesabından açıklandı.

“Tesla, Bitcoin kullanarak araç alımlarını askıya aldı. Bitcoin madenciliği için fosil yakıtların, özellikle de çok yüksek düzeyde emisyona sahip olan kömürün hızla artan kullanımından endişe duyuyoruz.”

Gönderi, kripto para biriminin “gelecek vaat eden” iyi bir fikir olduğunu ve potansiyel bir çevresel maliyeti olduğunu söyleyerek devam etti. Ayrıca Tesla’nın sahip olduğu Bitcoin’i elinde tutacağını ve Bitcoin’in enerjisinin %1’inden daha azını kullanarak madenciliği yapılabilen diğer para birimlerini araştıracağını doğruladı.

Musk daha sonra, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksinin verileriyle birlikte, “Geçtiğimiz birkaç aydaki enerji kullanımı çılgınca” diye ekledi.

Pek çok kripto yatırımcısı, Musk’ın Bitcoin konusundaki paylaşımlarına, varlığın madenciliğinin geleneksel bankacılık sisteminden daha az enerji kullandığını iddia etti.

Musk’ın kripto yanlısı duruşu göz önüne alındığında, haberler birçok kişiyi şaşırttı. Şubat ayında Tesla, bilançosuna 1.5 milyar dolar değerinde Bitcoin eklediğini açıklamıştı. Bu ayın başlarında 272 milyon dolarlık bir bölümünü sattıktan sonra bile hala yaklaşık %90’ı elinde tutuyor. Üstelik Tesla, Mart ayının sonlarında Bitcoin ödemelerini almaya başladı, bu da Musk’ın ani fikir değişikliğinin piyasaya etkisini gösteriyor.

Musk ayrıca başka bir kripto para birimi olan Dogecoin için de büyük bir savunucu. Salı günü, Tesla’nın Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceğini duyurmadan bir gün önce Musk, takipçilerinin Tesla’nın “Doge’yi kabul etmesini” isteyip istemediğini soran bir Twitter anketi yaptı. Yaklaşık 4 milyon kişi oy verdi ve %78,2’lik bölüm öneriyi destekledi.

Kripto piyasaları Tesla haberleriyle altüst oldu. Bitcoin, 50.000$ ‘ın altında işlem görerek %13.4 düştü. Ethereum, %13,7 düşüşle 4000$’ın altına indi. Bu arada Dogecoin, yazı yazılırken %18,3 düşüşle 0,40 dolardan işlem görüyor. Polkadot, Chainlink ve Solana gibi diğer coinler de kırmızı vaziyette.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending