Bizimle İletişime Geçin

Kripto Paralar

VEBITCOIN DE ÇÖKTÜ !

Yayın Tarihi

-

vebitcoin

Türk kripto para birimi yatırımcıları, ikinci bir büyük borsa çöktükten sonra başka bir darbe aldı ve bu da ülkenin mali suçlar bekçisinin bir soruşturma açmasına neden oldu. Kripto para borsası Vebitcoin, kötüleşen finansal koşulları gerekçe göstererek operasyonları durduracağını söyledi.

Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu, şirketin hesaplarını bloke ettiğini ve Vebitcoin ve yöneticileri hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Kripto piyasalarında fiyat, hacim ve piyasa değeri verilerini takip eden CoinGecko.com’a göre Vebitcoin, günlük 60 milyon dolara yakın hacimle Türkiye’nin dördüncü büyük borsası. Bu hacmin yarısından fazlası, bu hafta %19 düşen Bitcoin’den geldi ve neredeyse iki ayın en kötü haftasına girildi.

Vebitcoin’in çöküşü, Thodex’in faaliyetlerini durdurmasından ve 27 yaşındaki kurucusunun ülkeden kaçmasından birkaç gün sonra gerçekleşti. Bir avukata göre Thodex’in yaklaşık 390.000 kullanıcısı vardı ve Habertürk gazetesine göre kayıplar 2 milyar dolara kadar çıkabilirdi.

İki borsa da, tasarruflarını aşırı enflasyondan ve istikrarsız bir para biriminden korumak isteyen Türk lejyonlarını çeken kripto para patlamasının bir parçasıydı. Enflasyon Mart ayında Merkez Bankasının hedefinin üç katından fazla olarak %16,2’ye ulaştı ve lira, bu yıl dolar karşısında %10’dan fazla değer kaybetti -üst üste dokuzuncu kayıp yılı-.

CoinGecko.com’dan alınan verilere göre, Türk kripto piyasalarında günlük ticaret hacmi Cuma günü 2 milyar dolara yaklaştı. Patlama, düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, 30 Nisan’dan itibaren kripto para birimlerini bir ödeme şekli olarak yasakladı ve ülke, ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto para birimi platformlarına para transferlerine aracılık etmesini yasakladı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcioğlu, Cuma günü televizyonda yayınlanan bir röportajda yeni düzenlemelerin yolda olduğunu söyledi. “Kripto para birimi açısından düzenlemeler üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Kripto para birimleriyle Türkiye dışına rahatsız edici para çıkışları var.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending