Bizimle İletişime Geçin

Haberler

TÜRKİYE 2. ÇEYREKTE %10’UN ÜZERİNDE BÜYÜYECEK !

Yayın Tarihi

-

lütfi elvan

Maliye Bakanı Lütfi Elvan Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ilk çeyrekte %5,5-% 6 büyüme, ikinci çeyrekte baz etkisi ile çift haneli büyüme ve yıl boyunca %5’in üzerinde büyüme göstermesini beklediğini söyledi.

Elvan bir televizyon röportajında, ekonomik aktivitenin 2021’in ilk çeyreğinde özellikle de sanayi sektöründe canlandığını, üretim ve ticaretin artık kriz öncesi döneme göre daha iyi durumda olduğunu söyledi.

Sanayi ve tarım sektörlerinin üretim açısından iyi performans gösterdiğini söyleyen Elvan, Türkiye’nin 2021’e bu dönemde alınan tedbirler sayesinde güçlü bir şekilde girdiğini kaydetti.

Bu yıldan itibaren küresel ölçekte güçlü bir büyüme beklendiğini ve Türkiye ekonomisinin büyümesinin yaklaşık yarısının 2021’de dış ticaretten geleceğini belirtti.

İlk çeyrekte ihracat performansının da çok iyi olduğunu belirten Elvan, “Euro bölgesi 1 birim büyüdüğünde ihracatımız 4-4,5 birim arttı. Euro bölgesi için %4,4’lük bir büyüme tahmini var. “

İhracattaki büyümenin %16 -%20 artmasının beklendiğini belirterek, ülke tarihinde ilk kez 200 milyar dolarlık ihracata ulaşmanın muhtemel olduğuna da dikkat çekti.

Koronavirüs salgını sırasında yaşadıkları zorluklar nedeniyle ülkelerin artık bölgesel tedarik zincirlerine yöneleceklerini belirten Elvan, “Türkiye’nin stratejik konumu, nitelikli insan altyapısı, genç dinamik nüfusu ve AB ile Gümrük Birliği anlaşması olması çok ciddi bir avantaj sunuyor” dedi.

2021 yılının özellikle fiyat istikrarının gözlendiği, nominal talebin başarıyla yönetildiği ve “yapısal reformların desteklendiği” bir büyüme yılı olacağını vurguladı.

Makroekonomik istikrarın sağlanması açısından enflasyonla mücadelenin önemine işaret eden Elvan, bunun ekonomi yönetimi açısından bir numaralı öncelik olduğunu söyledi.

“Bu sorunu sadece para politikasıyla çözemezsiniz. Kamu maliyesi alanında, göreve geldiğim günden beri Merkez Bankamıza özellikle fiyat istikrarı konusunda gerekli desteği veriyoruz.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending