Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

TÜRKİYE’DE ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARAÇLARDA SATIŞLAR İKİ KATINA ÇIKTI !

Yayın Tarihi

-

Türkiye’de dizel motorlu otomobil satışları yılın ilk dört ayında azalırken, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarının artması, sektörde küresel gelişmelere paralel olarak değişen bir seyir izlendiğine işaret ediyor.

Söz konusu dönemde dünyada üretimi kademeli olarak azaltılan ve gelecekte tamamen durdurulması planlanan dizel otomobillerin satışları, Anadolu Ajansı’na göre bir önceki yıla göre %10,3 azaldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) alınan veriler de bu oranı doğrular nitelikte.

Elektrikli ve hibrit otomobil satışları ise bir önceki yıla göre %200’den fazla arttı. Gelecekte içten yanmalı motorlu araçların yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli otomobil satışları, son yıllarda olduğu gibi artmaya devam etti.

Devam eden değişime rağmen, benzinli araçlar Ocak-Nisan döneminde 131.463 adetlik satışla birinci olurken, dizel otomobil satışları 48.417 adet ile ikinci sırada yer aldı.

2020 Nisan sonu itibarıyla 54.003 dizel, 5.361 otogazlı otomobil, 3.834 hibrit ve 115 elektrikli otomobil ile birlikte 58.142 adet de benzinli otomobil satıldı.

Böylelikle Nisan sonu itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre benzinli otomobil satışları %126,1, otogazlı araç satışları %75,6 artarken, dizel otomobil satışları %10,3 azaldı.

Hibrit otomobil satışları %293,9, elektrikli otomobil satışları ise %286,1 arttı. Bu yüksek artış oranı, 2020 Ocak-Nisan döneminde görece düşük hibrit ve elektrikli otomobil satışlarından kaynaklanıyor.

2020’nin ilk dört ayında %44,5 olan dizel otomobil satışlarının payı, 2021 yılının aynı döneminde %23,6’ya geriledi.

2021 yılının ilk dört ayına ait veriler, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarındaki artış eğilimi devam etmekle birlikte, dünyada yeni yeni yaygınlaşan elektrikli ve hibrit otomobillerin payının hala düşük olduğunu ve artışın devam ettiğini gösteriyor. Elektrikli otomobillere uygulanan özel tüketim vergisinin satışlar üzerinde aşağı yönlü bir etkisi olmamış gibi gözüküyor.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending