Bizimle İletişime Geçin

Haberler

TÜRKİYE’DE KADIN İSTİHDAMI AZALDI

Yayın Tarihi

-

kadın istihdamı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), İstihdam İzleme Bülteninin 104. sayısını yayınladı. Bülten, yeni koronavirüs pandemisinden etkilenen sektörlerde istihdamın negatif bir eğilim gösterdiğinin altını çizdi.

Konaklama ve gıda sektöründe istihdam %10.3 azalırken kültür, sanat, rekreasyon, eğlence ve spor sektörlerinde bu düşüş %7.4 olarak hesaplandı.

TEPAV İstihdam İzleme Bülteni’ne göre sigortalı işçi sayısı Ocak ayında %5.3 artarak 21.1 milyon olarak ölçüldü. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri, Türkiye’deki tüm sigortalı çalışanların %71.4’ünü oluşturan sigortalı ücretli işçi oranının bu dönemde %6.4 arttığını gösteriyor.

Esnaf-çiftçi grubundaki değişiklikler söz konusu olduğunda esnaf sayısında %7.4 artış, çiftçi sayısında %5.7 azalma olduğu görülüyor. Kamuda çalışanların sayısındaki artış oranı ise %1.2 oldu.

Salgının olumsuz etkilediği sektörlerde istihdamdaki düşüş Ocak ayında da devam etti. Konaklama ve gıda sektöründe istihdam bir yılda %10,3 azalırken, kültür, sanat, rekreasyon, eğlence ve spor sektörlerinde bu oran %7,4 oldu. Ayrıca idari ve sosyal hizmetler sektöründe Nisan-Mayıs 2020’ye benzer bir daralma (%11,6) yaşandı.

Öte yandan, ev hizmetlerini de kapsayan hane halkının işveren olarak faaliyet gösterdiği sektörde küçülme oranı yüzde 43,2 ile bu açıdan en yüksek rakama işaret etmiştir.

TEPAV bültenine göre kadın istihdamında Kasım 2020’den bu yana çarpıcı bir daralma var. Sigortalı kadın çalışan sayısı bir önceki yıla göre 201 bin arttı; ancak, tüm sigortalı çalışanlar arasında kadın oranı 2020 başındaki yüzde 31,3’ten Ocak 2021’de yüzde 30,7’ye düştü.

TEPAV, pandeminin ikinci dalgasına karşı alınan kısıtlayıcı tedbirler neticesinde kadın istihdamının düştüğünü ve son dört ayda yaklaşık 81 bin kişi daraldığını kaydetti.

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending