Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

WARREN BUFFETT ŞİRKETİ VE ABD HAKKINDA KONUŞTU !

Yayın Tarihi

-

warren buffett

Berkshire’ın yıllık toplantısında konuşan Buffett, ekonominin Federal Rezerv’ten gelen parasal teşvik ve ABD Kongresi’nden gelen mali teşvikle “olağanüstü etkili bir şekilde yeniden canlandırıldığını” söyledi.

Buffett, “İşi yaptı” dedi. “Bu ekonominin şu anda% 85’i süper yüksek viteste çalışıyor.”

Buffett, özel amaçlı satın alma şirketleri olarak adlandırılan şirketlerin ve hızlı zenginlik umuduyla deneyimsiz yatırımcıların akınının piyasaları bir kumarhane gibi hissettirdiğinden ve Berkshire’ın 145,4 milyar dolarlık nakit stokundan daha fazlasını dağıtmasını zorlaştırdığından yakındı.

Ancak 90 yaşındaki iş adamı, gittikten sonra da dahil olmak üzere 1965’ten beri yönettiği şirketin geleceği için iyimserliğini korudu.

“Geçen yıl, yani 15 ayda dünyada bazı tuhaf şeyler olduğunu gördük. Bu, Berkshire’ın iyi durumda olduğundan emin olmak için mümkün olan her şeyi çözme arzumuzu pekiştirdi.

Yıllık toplantı, Buffett’ın Berkshire’ın 97 yaşındaki başkan yardımcısı Charlie Munger’e katıldığı ve üç saatten fazla hissedar sorularını yanıtladığı Los Angeles’ta yapıldı.

Berkshire’ın diğer başkan yardımcıları ve Buffett’in CEO mevkisinin potansiyel halefleri Greg Abel ve Ajit Jain de birkaç soru sordu.

İlişkileri hakkında sorulan Jain, Munger ve Buffett kadar etkileşimde olmadıklarını, ancak her çeyrekte denetledikleri işler hakkında konuştuklarını söyledi.

Berkshire’ın Geico araba sigortası ve BNSF demiryolunu da içeren düzinelerce işletme birimi, COVID-19 endişesinin azalması, daha fazla insanın aşılanması, teşvik kontrolleri harcanması, iş kısıtlamalarının hafifletilmesi ve ekonomiye olan güven artması sayesinde toparlanıyor.

Devletin önceden tahminine göre gayri safi yurtiçi hasıla Ocak’tan Mart’a kadar yıllık% 6,4 oranında büyüdü. Bazı ekonomistler, ekonominin yaklaşık kırk yılın en hızlısı olacak şekilde 2021’de büyüyeceğini öngörüyor.

Buffett, toparlanmanın geçen yıl ABD’nin dört büyük havayolundaki – American, Delta, Southwest ve United – hisselerinden çıkma kararının yanlış zamanlanmış göründüğünü kabul etti.

Bu arada Munger, Kongre ve Beyaz Saray’ın kurumlar vergisi oranını% 25 veya% 28’e yükseltebileceği endişesini küçümsedi ve bunun Berkshire için “dünyanın sonu” olmayacağını söyledi.

Hissedarlar, Berkshire’ın iklim değişikliğini ele alma ve işgücünde çeşitliliği ve katılımı teşvik etme çabaları hakkında daha fazla açıklama yapmasını gerektiren önerileri reddettiler.

Ancak her iki öneri de kullanılan oyların yaklaşık dörtte birini aldı ve bu da Berkshire hissedarlarının tarihsel olarak gösterdiğinden daha büyük bir hoşnutsuzluk olduğunu gösteriyor. Berkshire’ın oylama gücünün neredeyse üçte birini kontrol eden Buffett, her iki teklife de karşı çıktı.

Cumartesi günkü toplantı, Berkshire’ın ilk çeyrek işletme karının% 20 artarak yaklaşık 7 milyar $ ‘a yükseldiğini ve yatırımlar dahil net gelirin 11.7 milyar $ olduğunu söylemesinin ardından geldi.

Berkshire, Ocak ve Mart ayları arasında 6.6 milyar $ ‘lık kendi hissesini geri alırken, geri alımların hızı yavaşladı.

Berkshire, satın aldığından 3,9 milyar dolar daha fazla hisse sattığını söyledi, ancak yine de yalnızca iki şirkette, Apple Inc ve Bank of America Corp.’da 151 milyar dolarlık hisseye sahip.

Buffett, düşük faiz oranlarının Berkshire’ın yatırım ve satın almalar için kullandığı 140 milyar dolarlık sigorta “dalgalanmasını” daha az değerli hale getirdiğini kabul etti. Ayrıca, özel şirketleri halka açan SPAC’lerin büyümesinin, 2016’dan beri büyük bir satın alma gerçekleştirmeyen Berkshire için tüm şirketleri satın almayı pahalı hale getirdiğini söyledi.

Bu bir katil, dedi Buffett, SPAC’lara atıfta bulunarak. “Muhtemelen 70 veya 80 milyar dolarımız var, buna benzer bir şey, işe koymayı çok isteriz, ama bu şartlar altında bunu yapma şansımız olmayacak.”

Berkshire liderleri, Robinhood gibi ticaret uygulamalarına yönelik eleştiriler de yığdı, Buffett bir “kumar dürtüsünü” teşvik ettiklerini ve Munger “böyle bir şeyin medeni insanlardan ve saygın vatandaşlardan yatırım çekmesinin çok kötü olduğunu söyledi. Çok yanlış.”

Buffett, Apple’ın yanında durarak iPhone üreticisine “vazgeçilmez” ürünlerle “olağanüstü bir iş” dedi ve geçen yılın sonlarında Berkshire hisselerinin küçük bir yüzdesini satarak hata yaptığını itiraf etti.

Toplantı sona erdiğinde Buffett, gelecek yılki toplantıda hissedarların tekrar yer alması ihtimalinin “çok çok iyi” olduğunu söyledi.

“Sizinle Omaha’da buluşmayı gerçekten dört gözle bekliyoruz.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending