Bizimle İletişime Geçin

Hisse Senedi

YATIRIM EFSANESİ PETER LYNCH’TEN BORSA YORUMU !

Yayın Tarihi

-

peter lynch

Hisse senetlerinin kısa vadeli sinyalleri yükseliş gösteriyor ancak Peter Lynch’in uzun vadeli yatırım tavsiyesi hala geçerli. Efsanevi fon yöneticisi, bildiklerinizi satın almanızı söyledi. Dalgalanan piyasada en önemli noktanın bu olduğu belirtti.

Lynch, “bildiklerine yatırım yap” fikrini popüler hale getirdi. Yani aşina olduğunuz şirketlere yatırım yapmak. İnsanların ilk elden ne satın aldıklarını gözlemlemek için yüz yüze gitmek de dahil olmak üzre fikirleri üzerine 3 tane “En Çok Satan” kitap yazdı.

Lynch, hisse almak istediği şirketleri ziyaret etmesiyle ünlüydü. Örneğin, bir otomobil stoğundan hisse almadan önce, Lynch bayi galerisine gider, satış görevlileriyle sohbet eder ve envanteri kontrol ederdi.

Peter Lynch’in tavsiyesi aslında basit gibi gözükse dahi oldukça cezbedici. Sonuçta çoğu insan yeni bir buzdolabı alacağında hisse senedi alacağından daha fazla araştırma yapıyor.

Ayı piyasası hakkında da yorumlarda bulunan Lynch şu açıklamalarda bulundu :

“Piyasanın önümüzdeki 1-2 yıl içinde ne yapacağı hakkında hiçbir fikrim yok. Bildiğim şey şu, faizler yükselirse enflasyon yükselecek ve yakın vadede borsa düşecek. Ayrıca 18 ayda bir piyasanın %10 düşüş yaşayacağını da biliyorum. Bunlara düzeltme denir. %10’luk bir düzeltme çok kolay yaşanabilir. Belki de bu düzeltmelerin üçte biri %20 ile %25 arasında bir düzeltmeye dönüşür. Bunlara ayı piyasaları denir.”

Yorum Yap

Bir Yanıt Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trending